Zahajovací forma

Čchi-š' - čínsky 起勢 (pchin-jin: Qǐshìse dá přeložit jako "zahajovací figura", nebo "zvedající pohyb", případně "počáteční forma".
 
První znak čchi má více významů: zvednout, vstát, růst, začít, objevit se, zahájit nebo založit. - Pozor: nezaměňovat s pojmem "energie" čchi - čínsky 氣 (Qì)
Druhý znak š' znamená pohyb, směr nebo i vzhled či gesto. 
 
Někdy se čchi-š' píše 起式 , místo znaku 勢 š' se použije jiný znak 式 š', který znamená formu, tvar nebo vzor.
 
První pohyb ve všech sestavách se nazývá právě čchi-š', protože na jednu stranu se při něm zvedají naše ruce, na druhou stranu se v něm objevuje tchaj-ťi (jin-jang), zároveň tím začínáme celé cvičení a také roste naše soustředění a energie. To všechno je shrnuto do pojmu čchi-š'.
 

Při cvičení čchi-š' si dávejte pozor na to, abyste krok do boku nedělali příliš dlouhýTaké byste se během úkroku neměli naklánět tělem na stranu, stále udržujte vzpřímenou páteř. 

Během pohybu pažemi se nezaklánějte tělem dozadu, stůjte stabilně v lehkém přísedu tak, aby vaše ramena zůstala kolmo nad kyčlemi a vaše kolena zůstala nad nárty.

Snažte se cvičit co nejuvolněněji, bez zbytečné svalové tenze, neučíme se posilovat svaly, ale spíše relaxovat. Proto cvičte pomalu a plynule.

Až si pohyb dostatečně nastudujete a procvičíte můžete pokračovat buďto na DALŠÍ figuru nebo se vrátit ZPĚT na celou sestavu.

 

 

Až si pohyb dostatečně nastudujete a procvičíte můžete pokračovat na DALŠÍ figuru nebo se vrátit ZPĚT na celou sestavu.

Česká asociace taijiquan

Vytvořeno službou Webnode